0256234101 primaria_pischia@yahoo.com

WiFi4EU

În luna octombrie 2020 a fost finalizată implementarea acțiunilor finanțate prin programul WiFi4EU, derulat de catre INEA (Agenția Executivă pentru Inovare și Rețele), structură a Comisiei Europene care gestioneaza programele UE legate de transporturi, energie și telecomunicații.

În cadrul celui de-al doilea apel din luna aprilie 2019 am reușit să câștigăm un cupon valoric de 15.000 euro pe care l-am folosit , conform prevederilor contractului încheiat cu INEA, pentru a instala retele WI-FI în spații publice din comuna noastră, finanțarea acoperind costurile echipamentelor și instalării hotspoturilor WI-FI, Primăria urmand sa asigure costul abonamentului la Internet și cel al întreținerii echipamentelor care oferă conectivitate gratuită și de înaltă calitate timp de cel putin 3 ani de la data finalizării implementarii proiectului.

Locațiile care beneficiază de Wi-Fi gratuit pentru utilizatori, fără a mai fi necesară parola, sunt: interiorul și exteriorul Căminelor Culturale din Pișchia, Bencecu de Sus și Bencecu de Jos (inclusiv parcurile din apropierea acestora), grădinița din Murani, izvorul de la Murani, gradinița din Bencecu de Jos și stadionul din Pișchia.

Scopul realizarii acestui proiect il reprezintă reducerea decalajului digital și îmbunătațirea accesului la serviciile online.

“Doresc să subliniez încă o dată că administrația publică locală urmărește atragerea de fonduri în orice domeniu în care acest lucru este posibil, fie că este legat de infrastructura fizică (drumuri, apa, canalizare, gaz) ori de componenta culturală a vieții comunității, ori de învățământ ori de dezvoltarea infrastructurii de acces a mediului online” ne asigură domnul primar al comunei Pișchia, Sas Ioan.